Mapy historyczne – czyli inspiracja do wycieczek

0 Komentarzy

Jednym z bardzo pomocnych dla mnie narzędzi w planowaniu wycieczek, poszukiwaniu interesujących miejsc oraz ich identyfikacji w terenie są zbiory starych map historycznych. Na szczęście są one w większości dostępne w internecie, np. tutaj.

Nie wiem jak sprawa wygląda w innych regionach Polski, ale jeśli chodzi o północną część naszego kraju, która wchodziła w skład byłego zaboru pruskiego, to zasoby są nie tylko kompletne (obejmujące cały obszar prowincji pruskich, bez „białych plam”), ale także dość bogate (mapy z różnych okresów, różne typy). Ja akurat najchętniej korzystam ze strony www.zamki.pl, na której znajduje się współczesna mapa (Google Maps) zintegrowana z mapą historyczną Messtischblatt. Przełączanie się pomiędzy dwiema warstwami (historyczną i współczesną) pozwala na bardzo dokładną identyfikację wybranych miejsc.

Przy identyfikacji informacji zawartych na niemieckich mapach Messtischblatt pomocna jest ta legenda. Czasem pomagają mi też współczesne mapy opatrzone zdjęciami – Panoramio – gdzie inni turyści zamieszczają zdjęcia ze swoich miejscówek opatrzone zwykle dodatkowymi informacjami.

Czego szukam na takich historycznych mapach? Przede wszystkim różnic pomiędzy tym, co w danym miejscu znajduje się obecnie, a tym, co było zaznaczone przez kartografa na mapie historycznej. W ten sposób znajduję stare cmentarze, dawne dwory i pałace, byłe zabudowania gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze, dawne obiekty inżynieryjne czy historyczne szlaki komunikacyjne (kanały, linie kolejowe, etc.). Czasem trafiają się też namiary na dawne fortyfikacje, nietypowe zabudowania (np. strzelnica wojskowa, elektrownia wodna, więzienie, kopalnia).

Takie ciekawe miejsca nanoszę sobie na współczesną mapę przy wykorzystaniu aplikacji Google Maps Engine. Dzięki temu mając chwilkę czasu w danej okolicy, mam pod ręką kilka miejscówek do odwiedzenia wraz z dokładnymi namiarami GPS.
Paweł

0 Koment.

Zostaw komentarz