Zimowy spacer na trasie Kamienna Karczma – Kaliska

0 Komentarzy
mostek-kanal-wdy

W grudniu 2012 roku wybrałem się z teściem na spacer po lasach Borów Tucholskich na trasie Kamienna Karczma – Kaliska. Na miejsce startu dotarliśmy pociągiem z Tczewa, który zatrzymuje się przy krótkim peronie dosłownie pośrodku lasu. Bory przywitały nas kilkucentymetrową warstwą śniegu i dość silnym mrozem.

Prosto z peronu, ruszyliśmy na północ, aby jeszcze bardziej addalić się od skupisk ludzkich. Obok kontemplacji zimowej ciszy w bezpiecznej odległości od cywilizacji, głównym celem spaceru było dotarcie do jednego z kilku akweduktów położonych na terenie Borów.

Akwedukt, nie taki rzymski, to obiekt inżynieryjny umożliwiający skrzyżowanie dwóch cieków wodnych. Oczywiście w naturze rzeki sie nie krzyżują, dlatego takie obiekty związane są tylko ze sztucznymi kanałami. W takim przypadku ciek naturalny przepływa wydrążonym tunelem pod nasypem, na którym znajduje się ciesz stuczny.

Największym i najbardziej znanym akweduktem w Polsce jest ten w miejscowości Fojutowo (lokalizacja według Google Maps) w Borach Tucholskich, który umożliwia „minięcie” się Czerskiej Strugi oraz Wielkiego Kanału Brdy. Jednak naszym celem w tej wycieczce był akwedukt znacznie mniejszy i mniej znany – położony w osadzie Cegielnia, koło Czarnej Wody (lokalizacja według Google Maps). Ten akurat obiekt umożliwia naturalny bieg nieznanemu z nazwy strumyczkowi pod kanałem Wdy.

Obok wspomnianego akweduktu, podczas spaceru odwiedziliśmy jeszcze niewielkie wsie zagubione w lasach – Bartel Wielki oraz Cieciorkę. Spacer zakończył się na dworcu w Kaliskach, skąd pociągiem wróciliśmy do Gdyni.

Cały spacer należał do łatwych, a jedynym utrudnieniem był śnieg, który zasypał leśne przecinki. Przejście 20 km zajęło nam około 5 godzin.

Kilka fotek ze spaceru:

akwedukt-pod-kanalem-wdy

Akwedukt pod Kanałem Wdy. [fot. zbiory własne]

bory-tucholskie-zima

Krajobraz Borów Tucholskich w zimie. [fot. zbiory własne]

szkola-bartl-wielki-tablica-pamiatkowa

Tablica pamiątkowa na szkole w Bartlu Wielkim. [fot. zbiory własne]

szkola-bartl-wielki

Szkoła w Bartlu Wielkim. [fot. zbiory własne]

wies-cieciorka

Wieś Cieciorka. [fot. zbiory własne]

Paweł

0 Koment.

Zostaw komentarz