Spacer Czarna Woda – Osieczna – Szlachta

0 Komentarzy
woda-zimne-zdroje

W grudniu 2012 wybrałem się w samodzielną wędrówkę przez Bory Tucholskie na trasie Czarna Woda – Kamionna – Zimne Zdroje – Kłaniny – Osieczna – Szlachta. W związku z tym, że była to późna jesień a chciałem iść za dnia i zarazem zdążyć na ostatni sensowny pociąg powrotny odchodzący ze stacji Szlachta, musiałem cały czas trzymać ostre tempo.

Po dojechaniu pociągiem z Tczewa do punktu startowego w Czarnej Wodzie, ruszyłem na południe. Przez wieś Kamionna chciałem dotrzeć do Zimnych Zdrojów, gdzie znajduje się jedyny w najbliższej okolicy most na Wdzie. Dzisiaj (maj 2014 r.) tego mostu już nie ma. Buduje się nowy, który być może w 2014 roku zostanie ukończony.

Po przejściu Wdy w Zimnych Zdrojach odbiłem na wieś Kłaniny, która żyje tylko w sezonie letnim. W grudniu mogłem tam oglądać stare zaniedbane domy i zamknięte na cztery spusty nowe domki letniskowe.

Z Kłanin skierowałem się w kierunku Osiecznej. Po 7 km marszu, podczas którego jedynym śladem cywilizacji były pojedyńcze groby ofiar II Wojny Światowej oraz domek na jednym z nienazwanych jezior, doszedłem do nieczynnej linii kolejowej Skórcz – Szlachta, tuż przed Osieczną. Tutaj rozładowała mi się bateria w telefonie i musiałem zrobić podmiankę celem dalszej rejestracji spaceru.

Z Osiecznej do Szlachty kierowałem się już szybkim krokiem cały czas wzdłuż nieczynnego torowiska. Na dworcu w Szlachcie znalazłem się zaledwie 5 minut przed odjazdem mojego pociągu do Czerska, skąd po przesiadce dotarłem do Tczewa.

Cały spacer wyszedł mi 28 km i zajął mi niecałe 6 godzin. Przy czym część trasy pokonywało się dość trudno – piasek, zarośnięte torowisko i presja ograniczonego czasu. Ogólnie jednak trasa bardzo ciekawa, zróżnicowana, pozwalająca odpocząć od widoku cywilizacji.

bezimienny-grob-bory-tucholskie

Jeden z licznych w Borach Tucholskich bezimiennych grobów. [fot. zbiory własne]

most-na-wdzie

Most na Wdzie w Zimnych Zdrojach. [fot. zbiory własne]

kanal-wdy

Kanał Wdy w Kamionnej. [fot. zbiory własne]

bobry-kamionna

Bobry w Kamionnej. [fot. zbiory własne]

domek-na-jeziorze

Domek na jeziorze bez nazwy. [fot. zbiory własne]

w-srodku-lasu

Taka atrakcja po środku lasu ? [fot. zbiory własne]

domek-klaniny

Domek w Kłaninach. [fot. zbiory własne]

samotny-grob-2-wojna-swiatowa

Samotny grób ofiar II Wojny Światowej. [fot. zbiory własne]

grob-ofiar-II-Wojny-Swiatowej

Kolejny leśny grób ofiar II Wojny Światowej. [fot. zbiory własne]

torowisko-lini-skorcz-szlachta

Zarośnięte torowisko linii Skórcz – Szlachta. [fot. zbiory własne]

osieczna-doplyw-wdy

Osieczna. Widok z nasypu na rzeczkę Prusinę, dopływ Wdy. [fot. zbiory własne]

dawny-budynek-stacyjny

Dawny budynek stacyjny na nieczynnej linii kolejowej Skórcz – Szlachta. [fot. zbiory własne]

stacja-szlachta

Stacja Szlachta już blisko. Po prawej tor, którym tu dotarłem. Z lewej doszedł tor od czynnej linii do Laskowic Pomorskich. [fot. zbiory własne]

Paweł

0 Koment.

Zostaw komentarz