Spacer szlakiem kolejowym Duszniki Zdrój – Lewin Kłodzki

0 Komentarzy
most-kolejowy-lewin-klodzki

Jedną z głównych atrakcji dla mnie podczas naszego pobytu w Kotlinie Kłodzkiej na przełomie kwietnia i maja 2012, były stare szlaki kolejowe. Większość z nich liczy już grubo ponad 100 lat pamiętając jeszcze bardzo intensywny przemysłowy rozwój tego regionu w drugiej połowie XIX wieku.

Za cel naszego spaceru wybrałem nieczynny wtedy liczący 14 km odcinek pomiędzy stacjami Duszniki Zdrój (lokalizacja według Google Maps) i Lewin Kłodzki (lokalizacja według Google Maps) na linii kolejowej łączącej Kłodzko z Kudową Zdrój. O wyborze trasy zadecydował nie tylko niezwykle malowniczy przebieg linii na tym odcinku, ale także trzy wyjątkowe obiekty inżynieryjne wybudowane na potrzeby inwestycji:

  • tunel kolejowy w Kulinie Kłodzkim (prawie 600 metrów długości),
  • tunel kolejowy w Lewinie Kłodzkim (około 80 metrów długości),
  • most kolejowy nad Drogą Krajową nr 8 w Lewinie Kłodzkim.

Ze względu na to, że czuję się niekomfortowo w ciasnych i ciemnych przestrzeniach, zrezygnowaliśmy z wejścia do tego dłuższego tunelu w Kulinie Kłodzkim. Zmusiło nas to do odbycia spaceru w dwóch częściach:

  1. stacja Duszniki Zdrój-początek tunelu w Kulinie Kłodzkim i z powrotem,
  2. stacja Lewin Kłodzki-tunel w Lewinie Kłodzkim i z powrotem.

Cały spacer, łącznie z przemieszczeniem się samochodem z Dusznik do Lewina na drugą część spaceru, zajął nam około 6 godzin. Sam spacer zaś liczył około 20 km. Ze względu na wyłączony wtedy ruch pociągów na tym odcinku, całą trasę można było przejść bezpiecznie po torowisku. Jednak od końca 2013 roku wznowiono na tym odcinku ruch pociągów, zatem spacer torami, a tym bardziej wejście do wąskiego tunelu kolejowego, wiąże się ze sporym ryzykiem.

Nasza wycieczka obfitowała w piękne widoki na panoramę Gór Stołowych połączoną ze śladami walki człowieka o ułożenie toru w tak trudnym terenie (głębokie wąwozy, wysokie nasypy, ślady wysadzania skał, dwa tunele). Dodatkowo doświadczyliśmy głębokiego relaksu monotonnym spacerem po podkładach połączonego z intensywnym masażem stóp spowodowanym chodzeniem po tłuczniu kolejowym.

Niestety posiadamy tylko trzy z tego spaceru:

stacja-duszniki-zdroj

Stacja Duszniki Zdrój. [fot. zbiory własne]

duszniki-zdroj-stacja-kolejowa

Widok ze stacji w Dusznikach Zdrój w kierunku Kulina Kłodzkiego. [fot. zbiory własne]

most-kolejowy-lewin-klodzki

Most kolejowy nad Drogą Krajową nr 8 w Lewinie Kłodzkim. [fot. zbiory własne]

Zapewne jednak jeszcze kiedyś tam wrócimy i postaramy się o lepszą dokumentację fotograficzną.
Paweł

0 Koment.

Zostaw komentarz