Lotnisko Lędziechowo oraz pałac i wiatrak w Zdrzewnie

1 Komentarz
Wiatrak w Zdrzewnie z 1765 roku (podobno).

Przy okazji okazji pobytu w okolicach Lęborka, obejrzeliśmy sobie trzy ciekawe obiekty w okolicy miejscowości Zdrzewno.

Pierwszym z nich było dawne lotnisko Lędziechowo. Nazwa jest trochę myląca, bo ta miejscowość jest oddalona od lotniska o dobrych 6 km. Zdecydowanie bliżej do tego miejsca jest z Kopaniewa i Zdrzewna i to właśnie z tych miejscowości najlepiej trafić na dawne lądowisko (lokalizacja według Google Maps).

Lotnisko to powstało na terenie ówczesnych Niemiec przed 1939 roku. Po wojnie stanowiło lotnisko zapasowe dla polskiego lotnictwa morskiego, ale od lat 90. XX wieku nie jest już użytkowane i popada w ruinę. Niedawno zdarto nawet asfalt z pasa startowego i dróg kołowania, który wykorzystano pewnie do łatania dziur na drogach gminnych. W przyszłości ma tu ponoć stanąć kolejna farma wiatrowa.

droga-kolowania-lotnisko-ledziechowo

Droga kołowania na dawnym lotnisku Lędziechowo (Łebień). [fot. materiały własne]

pas-startowy-lotnisko-ledziechowo

droga-kolowania-lotnisko-ledziechowo

Po wizycie na lotnisku podjechaliśmy do pobliskiego Zdrzewna, gdzie zobaczyliśmy sobie tamtejszy pałac (lokalizacja według Google Maps) z XIX wieku oraz jeden z najstarszych zachowanych wiatraków (lokalizacja według Google Maps) w województwie pomorskim – datowany na 1765 rok.

palac-zdrzewnie

Pałac w Zdrzewnie z XIX wieku. [fot. materiały własne]

Jak widać, zarówno pałac jak i wiatrak znajdują się w ruinie i raczej w najbliższej przyszłości stan rzeczy nie ulegnie zmianie. Pozostaje mieć nadzieję, że jednak kiedyś znajdzie się gospodarz tych miejsc i nie tylko zadba o to, aby stan obiektów nie ulegał dalszej degradacji, ale także postara się przywrócić im dawną świetność.
Gosia i Paweł

1 Koment.
 • Anonimowy

  Odpowiedz

  Moje okolice 🙂
  Pod koniec lat 90-tych jeździliśmy na to lotnisko po nocach próbować samochody, z tym że wjeżdżaliśmy polnymi drogami od strony Tawęcina.
  Polecam pałac w Cecenowie, kaplicę w Borkowie Lęborskim i wieżę sołtysa w Pużycach 😉
  Pozdrawiam 🙂

Zostaw komentarz