niedziela, 25 maja 2014

Lotnisko Lędziechowo oraz pałac i wiatrak w Zdrzewnie

Przy okazji pobytu w okolicach Lęborka, obejrzeliśmy sobie trzy ciekawe obiekty w okolicy miejscowości Zdrzewno.

Pierwszym z nich było dawne lotnisko Lędziechowo. Nazwa trochę myląca, bo ta miejscowość jest oddalona od lotniska o dobrych 6 km. Zdecydowanie bliżej do tego miejsca jest z Kopaniewa i Zdrzewna. To właśnie z tych miejscowości najlepiej trafić na to miejsce (lokalizacja według Google Maps).

Lotnisko to powstało na terenie ówczesnych Niemiec przed 1939 roku. Po wojnie stanowiło lotnisko zapasowe dla polskiego lotnictwa morskiego, ale od lat 90. XX wieku nie jest już użytkowane i popada w ruinę. Niedawno zdarto nawet asfalt z pasa startowego i dróg kołowania, który wykorzystano pewnie do łatania dziur na drogach gminnych. W przyszłości ma tu ponoć stanąć kolejna farma wiatrowa.
Droga kołowania na dawnym lotnisku Lędziechowo (Łebień). [fot. materiały własne]

Droga startowa na dawnym lotnisku Lędziechowo (Łebień). [fot. materiały własne]
Po wizycie na lotnisku podjechaliśmy do pobliskiego Zdrzewna, gdzie zobaczyliśmy sobie tamtejszy pałac (lokalizacja według Google Maps) z XIX wieku oraz jeden z najstarszych zachowanych wiatraków (lokalizacja według Google Maps) w województwie pomorskim - datowany na 1765 rok.
Pałac w Zdrzewnie z XIX wieku. [fot. materiały własne]

Wiatrak w Zdrzewnie z 1765 roku (podobno). [fot. materiały własne]
Gosia i Paweł

1 komentarz:

  1. Moje okolice :)
    Pod koniec lat 90-tych jeździliśmy na to lotnisko po nocach próbować samochody, z tym że wjeżdżaliśmy polnymi drogami od strony Tawęcina.
    Polecam pałac w Cecenowie, kaplicę w Borkowie Lęborskim i wieżę sołtysa w Pużycach ;)
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń